Co je ortodoncie?

Autor: Martin, aktualizováno 23.1.2024

Ortodoncie je lékařský obor zabývající se prevencí a léčbou nepravidelného postavení zubů a čelistí.

… jde o nástavbu stomatologie. Zaměřuje se na diagnostiku, prevenci a léčbu zubních vad, tvaru, počtu a postavení zubů. Cílem tohoto oboru je zajistit, aby byly zuby správně zarovnané a čelisti dobře fungovaly. Nejčastějším používaným nástrojem jsou rovnátka.

Cílem je krásný úsměv, ale i zdravé zuby.

Ortodoncie

Ortodoncie je důležitá nejen z estetického hlediska, ale má také vliv na zdraví člověka. Nepravidelné postavení zubů může vést k potížím s čištěním zubů, což zvyšuje riziko zubního kazu a parodontálních onemocnění. Navíc nesprávné zarovnání čelistí může způsobit funkční problémy, jako jsou obtíže při žvýkání nebo při mluvení. 

Léčba nebo korekce je obvykle prováděna během dospívání, ale může být úspěšně provedena i u dospělých pacientů. Léčba ortodontickými pomůckami může v závislosti na závažnosti problému trvat několik měsíců až několik let.

Lékař, který se specializuje na ortodoncii, se nazývá ortodont. Ortodont může diagnostikovat různé ortodontické problémy, jako jsou mezery mezi zuby, stěsnání, předkus, podkus, křížení zubů, nadměrný převis horní čelisti a další. Poté vypracuje léčebný plán, který může zahrnovat použití ortodontických pomůcek, jako jsou rovnátka, retence nebo někdy chirurgické zákroky.

Dvě zajímavosti:​

Slovo „ortodoncie“ pochází z řeckých slov „ORTHO“ („rovný“ nebo „správný“) a „ODONT“ („zub“).

První známý ortodontický nástroj byl vytvořen v r. 1819 francouzským zubařem Christophe-Francoisem Delabarre a skládal se z dřevěných destiček a drátů.

Typy ortodontických nástrojů

  • Neviditelná rovnátka
  • Kovová rovnátka
  • Keramická rovnátka
  • Snímací rovnátka
  • Lingvální rovnátka
  • Lingovací rovnátka

Ortodoncie Praha

Pokud hledáte ortodoncii v Praze, zkuste tyto ordinace:
1/ Ortodoncie Praha
2/ Ortodoncie Budějovická
3/ Ortodoncie CUNI

Ortodoncie Brno

V Brně zkuste tyto ordinace:
1/ TOPORTO (ortodoncie Dr. Filipi, nabízí i řešení od K-line, které mám já)
2/ Ortodoncie Brno Dobrovského ul.
3/ Ortodoncie Petrová
4/ KM-ORTO Lidická ul.

Ortodoncie a neviditelná rovnátka

Neviditelná rovnátka jsou jednou z možností ortodontických pomůcek používaných v ortodoncii. Tato rovnátka jsou méně viditelná (téměř neviditelná 🙂 ve srovnání s tradičními kovovými rovnátky. Jsou také často nazývána „alignery“ nebo „průhledná rovnátka“.

Tento typ rovnátek vám poskytne esteticky vlídnější alternativu k tradičním kovovým rovnátkům, avšak stále dosahují stejného cíle, a to rychleji a pohodlněji. Nutno podotknout, že cenově jsou dražší.

Jsou však velmi pohodlná oproti fixnímu aparátu, můžete je kdykoliv sundat (např. na jídlo nebo důležitou schůzku) a nemusíte se omezovat v jídle (můžete jíst, co chcete)

Často kladené dotazy

1. Kdy je vhodné začít s ortodontickou léčbou?

Dospělí, kteří si chtějí zlepšit postavení zubů např. z estetického důvodu, mohou kdykoliv, u dětí jde obvykle o období, kdy se prořezávají první zuby. Konkrétní dobu však musí stanovit zubní lékař.

2. Jak dlouho trvá ortodontická léčba?

Délka léčby závisí na složitosti ortodontické vady. Jednoduché vady lze vyléčit v řádech týdnů až měsíců, pokud jsou vady větší, tak např. u kovových rovnátek se obvykle jedná o 1 rok +. U neviditelných rovnátek však bývá léčba rychlejší.

3. Jaké ortodontické vady lze rovnátky řešit?

Pro tuto otázku jsem ZDE připravil stránku s popisem jednotlivých zubních vad, které lze neviditelnými rovnátky léčit.

4. Ortodontická léčba a jídlo – co mohu jíst?

U kovových rovnátek jsou některá omezení (např. nesmíte jíst tvrdé ořechy atd.), které by mohly aparát poškodit nebo sundat ze zubu. Neviditelná rovnátka jsou v tomto směru o dost pohodlnější a není třeba žádní speciálních pravidel. V obou případech je však třeba úzkostlivě dbát o ústní hygienu. Více o stravování s rovnátky naleznete na tomto odkazu.

5. Je možné řešit rovnátky pouze horní nebo dolní čelist zvlášť?

Ano, je to možné, ale nedoporučuje se to. Je nutné si uvědomit, že rovnání zubů ovlivní celkový skus a  je tedy nejvhodnější, když se obě čelisti rovnají najednou, aby byla léčba v souladu.

Závěrem

Ortodoncie hraje klíčovou roli v dosažení zdravého a krásného úsměvu, a to jak pro děti, tak pro dospělé pacienty. Rovnání zubů je důležité vždy konzultovat s ortodontem, který vám dokáže sestavit léčebný plán pro vaše individuální potřeby a cíle.