Léčitelné případy

Jaké ortodontické vady zubů umí neviditelná rovnátka léčit?

Zřejmě vás bude zajímat, jestli je tato cesta vhodná pro vás. Neviditelná rovnátka jsou moderní řešení, které už využily miliony lidí po celém světě. Jsou vyrobené na míru pro každého s ohledem na jeho potřeby. Přestože fólie nejsou pevně fixované na zubech jako kovová rovnátka, dokážou opravit většinu zubních vad.

Tato technologie pokročila tak daleko, že dnes už dokáže léčit malokluze (laicky řečeno křivost zubů), které dříve touto cestou nebyly myslitelné.

doktorka drží alignet

 

Rovnání zubů touto cestou vyžaduje určitou disciplínu a je třeba dodržovat daný postup. Velkou výhodou, kterou tato technologie přináší je bezesporu komfort, rovnátka lze totiž kdykoliv sundat. Pokud tedy nemáte nějakou těžkou ortodontickou vadu, neviditelná rovnátka by mohly být řešením právě pro vás. 

Které zubní vady můžeme srovnat neviditelnými rovnátky?

mezery mezi zuby
Mezery mezi zuby
Stěsnání zubů
Stěsnání zubů
Předkus
Předkus
Obrácený skus (podkus)
Podkus
Zkřížený skus
Zkřížený skus
Otevřený skus
Otevřený skus

Mezery mezi zuby

Mezerovitý chrup je opakem od stěsnaných zubů. Jde o stav, kdy jsou mezi zuby viditelné mezery. Tato zubní vada může být způsobena nesprávným vývojem čelistí nebo zubů (genetika), příp. i ztráty zubu. Obvyklý důvod je, že zuby vyrostou menší než by měly vyrůst, čímž kolem sebe vytvoří prostor. Mezera může taky vzniknout onemocněním dásně.

Mezerovitý chrup

Nejčastější, resp. vizuálně nejviditelnější je mezera mezi předními řezáky, které se odborně říká diastema. Esteticky nepůsobí příliš přívětivě, ale naštěstí se dá léčit, a to jak dětí, tak i u dospělých v jakémkoliv věku. Mně osobně mezera mezi předními zuby velmi vadí, a je to jeden z důvodů proč jsem se rozhodl pro neviditelná rovnátka. 

Mezerovitý crhup
Mezeře mezi předními zuby se říká diastema
Moje zuby před začátkem rovnání
Toto už jsou moje zuby - vpředu nehezká mezírka

Kromě vizuální stránky mohou mít mezery nepříznivý vliv na hygienu, resp. mohou mezi nimi zůstávat zbytky jídla. Dále mohou někomu působit potíže s kousáním potravy, příp. s dobrou artikulací.

Mezery mezi zuby se dají srovnat několika způsoby, vč. klasických fixních rovnátek, fazet a nebo pomocí průhledných alignerů.

Mezerovitý chrup lze léčit neviditelnými rovnátky​

Stěsnání zubů

Stěsnané zuby jsou opakem mezerovitého chrupu. Jde o případ, kdy jsou zuby příliš blízko u sebe nedostatečně oddělené mezizubními prostory. Zuby tak na sebe tlačí, mohou se překrývat nebo otáčet. Podobně jako u mezer může být příčinou genetika (např. příliš malá čelist), příliš velké zuby vzhledem k čelisti a nebo extra zub, který je navíc.

Řeknete-li o někom, že má křivé zuby, má pravděpodobně stěsnání. 

Pokud stěsnání neřešíte, zuby se časem mohou posouvat nebo rotovat zkrátka proto, že nemají dost místa. 

Stěsnání zubů
Příklad stěsnání zubů

Neviditelná rovnátka vytváří trvalý jemný tlak (nebo spíš tah) na příslušné zuby tak, aby se postupně rovnaly do přirozené polohy. U stěsnaých zubů je navíc potřeba uměle vytvořit prostor pro posun – to byl i můj případ. Dolní řezáky jsem měl stěsnané a bylo potřeba provést tzv. interpoximální redukci. To je proces, kdy vám lékař pomocí pilníku obrousí obě strany vybraných zubů tak, aby se vytvořilo místo pro posun. 

Lékař zuby zabrousí na základě léčebného plánu, který připraví ortodontista. Sady alignerů, které dostanete na několik měsíců dopředu počítají s touto úpravou a jsou naprogramované pro posun po desetinách milimetru. 

U mě bylo naplánované broušení hned 1. a 3. týden a to celkem o 0,4mm na každé straně z celkem 4 spodních zubů. Pokud bych tuto proceduru, která je součástí léčby, nepodstoupil, zuby by neměly prostor pro posun a léčba by nemohla pokračovat. 

Stěsnání zubů
Další ukázka stěsnaných zubů

Stěsnání zubů působí na pohled esteticky nedokonale a může mít negativní vliv na sebevědomí člověka. Kromě estetických důsledků mohou být s touto zubní vadou spojeny i další vedlejší účinky. 

Stlačené zuby mohou bránit správnému vyčištění zubů (hromadí se plak, zubní kámen, množí se bakterie…) a vést tím k zubnímu kazu. V některých případech může dojít i k onemocnění dásní, příp. k nemožnosti úplně uzavřít ústa.

Stěsnané zuby lze srovnat neviditelnými rovnátky

Rovnátka na předkus? Ano!

Převislý skus, nebo-li předkus je stav, kdy horní řezáky překrývají spodní

Nejčastější příčina předkusu je disproporce mezi horní a spodní čelistí (spodní čelist je menší). Spodní zuby se tak skrývají pod těmi horními, které je přesahují.

Předkus

Mírný až středně velký předkus je v rozsahu od 4 do 8 mm a lze ho léčit neviditelnými rovnátky. Důvody proč předkus srovnat jsou dva:

1/ estetický – viz. obrázek níže: přední zuby vystupují dopředu a při skusu překrývají spodní řezáky. Rovnátka dokážou tuto kosmetickou odchylku srovnat.
2/ zdravotní – předkus má v mnoha případech vliv na žvýkání potravy, artikulaci, příp. i spánek, chrápání nebo i dýchání.

Předkus
Tak vypadá převislý skus (předkus). V tomto případě léčený fixním aparátem.

Tvar neviditelných rovnátek je naprogramován přesně v takové sekvenci, aby vám horní zuby postupně rovnal zpět v souladu se spodní čelisti, čímž předkus zmizí a zuby se během několika málo měsíců dostanou do své přirozené polohy. Díky tomu se vám může začít lépe žvýkat potrava, u někoho se zlepší artikulace.

Jak dlouho trvá srovnat předkus neviditelnými rovnátky?
To záleží na závažnosti vašeho případu, ale počítejte s délkou léčby od 6ti měsíců až v některých případech do 2 let.

i předkus lze srovnat neviditelnými rovnátky

Obrácený skus (podkus)

podkus

Zkřížený skus

Zkřížený skus

Otevřený skus

Otevřený skus
Otevřený skus

Závěrem

Neviditelná rovnátka umí už dnes léčit velké množství zubních nedokonalostí. Je třeba však počítat s tím, že na některé vady stačit nebudou a bude třeba zvolit rovnátka fixní.
V některých případech je třeba určitých úprav, aby byly fólie použitelné. V mém případě např. bylo třeba tzv. interproximální redukce, nebo-li obroušení zubů z obou stran. Pokud jsou zuby hodně stěsnané u sebe, je třeba vytvořit prostor, aby je bylo možné posunout. Dalším příkladem může být u některých pacientů použití gumiček spolu s alignery.

Co nelze léčit průhlednými rovnátky?
Např.: tvar zubů, výrazně rotované zuby (více než 20 stupňů), velké mezery mezi zuby (uvádí se max. 6mm)

Kompletní informace o neviditelných rovnátkách jsem popsal tady.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli:

Sdílej
Twítni
Sdílej
Pošli whatsappem
Pošli email