Neviditelná rovnátka a jídlo

Dobrá zpráva na úvod: Pro stravování s průhlednými rovnátky platí nulová restrikce. 

Zní to příliš dobře, aby to byla pravda? Tak čtěte dále.

Pro konzumaci potravin však platí určitá pravidla v rámci denní rutiny, pro pití nápojů nebo třeba kouření cigaret. Pravidlo číslo jedna zní: před jídlem si rovnátka sundejte.

žena jí burger

Co lze jíst s neviditelnými rovnátky? Jsou nějaká omezení ve stravování?

S neviditelnými rovnátky můžete jíst vše bez omezení

1/ Před jídlem se rovnátka musí sundat
Rovnátka jsou vyrobena z tvrdého plastu a přestože by vám s nimi kousání šlo trochu ztěžka, nemusíte se bát, že prasknou. Přesto, je důležité zmínit, že s nasazenými rovnátky se nejí. Než se pustíte do snídaně, oběda nebo vašeho oblíbeného dortu se šlehačkou, vždy je třeba rovnátka sundat. V tom je jejich největší výhoda. Po jídle pak musí následovat důsledná hygiena.

2/ Žvýkačka ne
Stejně jako s jídlem je to i se žvýkačkou. Není dovolena. Cukr obsažený ve žvýkačce bude nepříznivě působit na zuby a ty se mohou začít kazit. Kousky žvýkačky by se vám mohly dostat pod rovnátko. Takže ani tu bez cukru. Pokud chcete žvýkat, můžete, ale vždy si nejdříve rovnátka sundejte a po tom vyčistěte zuby.

3/ Pijte pouze vodu
Plast, ze kterého jsou rovnátka vyrobena, je odolný a jen tak snadno se neobarví, i přesto se však nedoporučuje pít kávu, čaj nebo jiné nápoje obsahující barviva. Chceme přeci, aby rovnátka zůstala průhledná a na zubech neviditelná a pitím např. kávy bychom o tuto vlastnost velmi brzy přišli. S rovnátky bychom měli pít pouze studenou čistou vodu.

4/ Plánujte si svá jídla
Od prvního dne, kdy nasadíte rovnátka, je vhodné trochu vyladit denní režim. Tady kafíčko, támhle oříšek… však to znáte. Tak s tím je pro nějaký čas konec. Tedy,ne, že by to nešlo, omezení nejsou žádná co se jídla týče. Mějte však na paměti, že po každém jídle a pití vyjma vody následuje čištění zubů a fólií. Je dobré si tedy svá jídla naplánovat a držet se rutinně vymezené doby pro jídlo tak, aby byla dodržena stanovená min. doba nasazených rovnátek, tedy aspoň 20h denně.

5/ Dodržujte ústní hygienu
Postup je jednoduchý: Sundat rovnátka > najíst se > vyčistit zuby a rovnátka > nasadit rovnátka.
Opakovat s každým jídlem.

Jak na první dny s rovnátky, co jíst?

První dny s rovnátky je vhodné jíst měkčí stravu, protože zuby budou citlivé. Tato citlivost je dána tím, že se zuby poprvé rozhýbají. Ale obavy stranou, po první týdnu to odezní a pak už je stravování bez omezení. Pokud máte rádi smoothies, můžete spojit první týden s očistou těla.

 

Před každým jídlem si rovnátka odložte do krabičky, kterou dostanete v originální krabici s příslušenstvím.

Nedoporučuji si rovnátka odkládat na ubrousek. Moje kolegyně si podobným způsobem vždy odkládala rovnátka na ubrousek, až jednou v restauraci číšník v závěru oběda ubrousek i s fóliemi vzal a odnesl.

Krabičku noste s sebou a rovnátka odkládejte tam. Nikdo vám je nevezme.

Krabička clear x
Krabička pro rovnátka Clear X


Při léčbě neviditelnými rovnátky můžete jíst vše, co máte rádi a nemusíte se v omezovat jako u fixních rovnátek, kde je nutné se vyvarovat potravinám, které by mohly aparát poškodit (popcorn, tvrdé bonbony atp.).

Kouzlo těchto rovnátek je v tom, že si je můžete kdykoliv sundat, najíst se a zpět nasadit.

Martinův tip:
Všechna pravidla, která předchází tomu, aby se z vašich průhledných rovnátek stala žluto-šedá hmota, můžete v klidu porušit poslední den nebo dva před dalším cyklem. Tzn. např. dva dny před tím, než budete měnit fólie za nové můžete udělat pár výjimek a  dát si třeba kávu i s rovnátky. Pokud se vám pak rovnátka trochu zbarví, už to tolik vadit nebude, protože je vyměníte za nové, opět čisté jako křišťál.

Jak vypadají alignery po několika dnech pití kávy?

Shrnutí

Před jídlem si rovnátka vždy sundejte. Vyvarujte se pití slazených nebo sycených nápojů (coca cola, tonic, pivo). Kromě cukru obsahují i kyselinu citronovou nebo fosforečnou, a ty mohou zuby poškozovat. S rovnátky taky nepijte kávu, obarvily by se. 

Nedoporučuje se ani kouřit cigarety. Přestože jsou rovnátka vyrobena z odolného plastu, tak kouř z cigaret by je mohl obarvit do žluta. Pokud jste kuřák nebo kuřačka, před každou cigaretou si rovnátka sundejte a poté si vždy vyčistěte zuby.

Vyhněte se taky žvýkání žvýkačky, a to i té bez cukru. S nasazenými rovnátky pijte pouze chlazenou vodu. K dalším no-go patří i citron ve vodě. Citron působí nepříznivě na zubní sklovinu.

Jezte bez omezení cokoliv na co máte chuť, jen si před tím svá rovnátka sundejte.

Vše co potřebuješ vědět o průhledných rovnátkách najdeš na tomto odkazu.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli:

Sdílej
Twítni
Sdílej
Pošli whatsappem
Pošli email